Wyspa kuchenna stała się bardzo popularnym rozwiązaniem. Może ona wizualnie bardzo uatrakcyjnić naszą kuchnię. Dodaje ona również funkcjonalności pomieszczeniu – może stać się miejscem spotkań całej rodziny. Nie jest jednak ona rozwiązaniem dla każdego.
Jakie zalety ma wyspa kuchenna?
Przede wszystkim tworzy ona wspaniały efekt wizualny. Dodaje pomieszczeniu także funkcjonalności poprzez wdrożenie tzw. zasady trójkąta. Dzięki wykorzystaniu wyspy zyskujemy również dodatkową przestrzeń roboczą oraz więcej miejsca do przechowywania. Zwykle jest ona także buforem między kuchnią a salonem. Możemy użyć jej do oddzielenia przestrzeni przy salonie z aneksem. O salonach z aneksem kuchennym pisaliśmy tutaj.
Wyspa kuchenna może pełnić również funkcję barku. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy nie planujemy urządzać jadalni, czy też kącika jadalnianego.
Gdzie nie sprawdzi się wyspa?
Nie jest do dobre rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Zalecamy, aby pomieszczenie, w którym znaleźć ma się wyspa miało minimum 20 m kw. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, nie możemy wykorzystać potencjału wyspy. Taka kuchnia, przez umieszczenie w niej wyspy, może stać się ciasna i niefunkcjonalna. Odległość między wyspą a szafkami powinna wynosić od 90 cm do około 120 cm. Im większą mamy kuchnię, tym większą i bardziej ergonomiczną wyspę możemy zaprojektować.
Wyspa kuchenna zwiększa także koszt inwestycji. W zależności od tego, co chcemy na niej umieścić (np. zlew, sprzęt AGD), koszt inwestycji może wzrosnąć nawet o 50%. Związane jest to zazwyczaj z koniecznością przenoszenia instalacji.
Marzysz o kuchni z wyspą? Nie wiesz jak to zrobić? Skontaktuj się z nami!